MENU GŁÓWNE:
Jaki jest HOVAWART:
Chcę mieć HOVAWARTA:
Mam HOVAWARTA i co dalej?
Nasze psy:
Ot, fotka:
 

najbardziej psi ze wszystkich psów -  HOWAVART

Pyta sąsiad sąsiada:
- Dlaczego pan kupił akurat jamnika?
- Aaa żeby każde z moich pięciorga dzieci mogło głaskać go w tym samym czasie.

W POLSCE I NA ŚWIECIE:

Najważniejszą organizacją w strukturze hovawarciego świata jest IHF (International Hovawart Federation), organizacja założona w 1984 roku. IHF zrzesza Kluby Rasy z całego świata, przy czym z założenia do IHF może należeć tylko jeden Klub z każdego kraju. Członkami IHF są w chwili obecnej: Niemcy, Austria, Dania, Belgia, Holandia, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Norwegia, a członkami stowarzyszonymi Kluby ze Słowacji i Czech.

Angielski Klub Hovawarta
Austriacki Klub Hovawarta
Belgijski Klub Hovawarta
Czeski Klub Hovawarta
Duński Klub Hovawarta
Fiński Klub Hovawarta
Francuski Klub Hovawarta
Holenderski Klub Hovawarta
Niemiecki Klub Hovawarta RZV
Norweski Klub Hovawarta
Słowacki Klub Hovawarta
Szwedzki Klub Hovawarta
Klub Hovawarta USA

Największą i najlepiej zorganizowaną strukturą w IHF jest założony w 1948 roku niemiecki Klub Hovawarta - RZV (Der Rassezuchtverein für Hovawart-Hunde). RZV działa w oparciu o 12 grup regionalnych (Landesgruppen) i skupia około 6000 członków. Rocznie rodzi się w tym Klubie około 1100 szczeniąt.

Organizacja ta narzuca swoim członkom ścisłe zasady hodowlane, aby jak najlepiej dbać o rozwój rasy.

   

 

Zasady hodowlane RZV skupiają się wokół czterech haseł:

  • zdrowie
  • psychika
  • osiągnięcia
  • piękno

Przed 30 latami RZV wprowadził obowiązek prześwietlania stawów biodrowych (HD) u wszystkich psów i suk hodowlanych. Dzięki temu w tej chwili Klub ten dysponuje najbardziej rozległymi danymi na temat dysplazji. RZV jest dla reszty świata wzorem, jeśli chodzi o zwalczanie tej choroby w ramach jej dziedziczenia.

Od kilku pokoleń hovawartów planowanie hodowli jest w RZV wspomagane przez program komputerowy. Dzięki temu możliwe jest lepsze oszacowanie szans i zagrożeń związanych z konkretnym kryciem.

RZV troszczy się o swoje psy przez całe życie i zawsze służy pomocą swoim członkom. Klub umożliwia szkolenie psów przez specjalnie wyszkolonych trenerów zarówno w zakresie posłuszeństwa jak i tropienia, daje wsparcie hodowcom w zakresie odchowu szczeniąt. Członkowie Klubu mogą zawsze liczyć na wsparcie klubu w zakresie hodowli, wychowania i szkolenia hovków.

Co ważne - RZV stanowi trzon IHF - we władzach IHF zasiadają przedstawiciele RZV. Tak więc to Niemcy narzucają standardy hodowlane dla hovawartów. Prowadzą oni bardzo rygorystyczną politykę hodowlaną u siebie i chcieliby ją rozpropagować na świecie.

     

 

W Polsce od niedawna, bo od końca 2003 działa powołany przez Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce wybieralny Klub Hovawarta (na zebraniu plenum 20 grudnia 2003 roku).

Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu Członków w 2004 roku wybrano Zarząd i Klub rozpoczął swoja działalność. Klub Hovawarta przy ZKwP jest najmłodszym Klubem w Europie, ale rozwija się bardzo prężnie. Do tej pory:

  • odbyły się dwie Klubowe Wystawy sędziowane przez bardzo dobrych niemieckich sędziów;
  • Klub zorganizował pierwszy w Polsce przegląd hodowlany miotów (rocznik 2005);
  • zorganizowane zostały 3 zjazdy szkoleniowe i kilka mniejszych szkoleń współorganizowanych przez Klub jak np. seminarium IPO;
  • wydana została pierwsze Księga Hodowlana;
  • działa strona internetowa Klubu Hovawarta  wraz z dużym Forum dla miłośników hovawartów.

Na następne lata planowana jest III Wystawa Klubowa, przegląd miotów szczeniąt urodzonych w 2006 roku wraz z pierwszymi testami psychicznymi i eksterieru, oraz zjazd szkoleniowy. Zgodnie z przyjętym na Walnym Zebraniu członków Klubu we wrześniu 2006 regulaminem zaliczenie Klubowych testów psychicznych i eksterieru będą dawało tytuł suka hodowlana/reproduktor polecana/y przez Klub.

Energiczna działalność Klubu jest dobrze postrzegana i odbierana na świecie, dzięki czemu polscy właściciele suk hodowlanych otrzymują zgody na krycie w Klubach zrzeszonych w IHF. Dobra opinia o polskim Klubie zaowocowała również zapewnieniem, że na wiosennym zebraniu IHF w 2007 roku Klub Hovawarta przy ZKwP zostanie oficjalnie przyjęty w poczet członków IHF-u.

autorzy tekstu: Agnieszka i Radek Suchner

     

 

 

projekt wykonanie i administracja - Katarzyna Włodarczyk