MENU GŁÓWNE:
Jaki jest HOVAWART:
Chcę mieć HOVAWARTA:
Mam HOVAWARTA i co dalej?
Nasze psy:
Ot, fotka:
 

najbardziej psi ze wszystkich psów -  HOWAVART

RECENZJE:

Elementy temperamentu 2

2.1 Wychowanie szczeniaka.

Jaki jest zatem wpływ wychowania szczeniaków, treningu i socjalizacji, jeśli temperament jest genetyczny? Po co się tym przejmować? Posługując się ludzką analogią, dlaczego nie moglibyśmy wszyscy zostać olimpijczykami w lekkiej atletyce? Ponieważ nie wszyscy ludzie mają odpowiednie wyposażenie genetyczne. Jeśli masz odpowiedni dar, właściwy trening może rozwinąć te wrodzone umiejętności na ich najwyższy poziom.

Podobnie jest z psami. Na przykład trener wybrał 8 tygodniowego szczeniaka, suczkę owczarka niemieckiego, który był wychowany wyłącznie w kojcu. Miała minimum kontaktu z ludźmi w hodowli, kontakty ograniczały się do karmienia i sprzątania. Jednak w wieku 8 tygodnia ta suczka była bardzo zainteresowana i nakierowana na ludzi. Trener miał nadzieję wyszkolić ją na psa terapeutę, skupił się więc właśnie na tej cesze. Za każdym razem, kiedy szczeniak podchodził przyjaźnie do nieznajomej osoby, trener hojnie ją nagradzał. Nic dziwnego, że szczeniak wyrósł na niezwykle socjalnego, przyjaznego psa. Surowy materiał genetyczny już w niej był, trener po prostu zbudował na tym fundamencie.

Każdy pies ma osobowość, która jest czym innym niż temperament. Osobowość rozwija się poprzez interakcję z innymi żywymi stworzeniami, głównie ludźmi. Szczeniaki wychowywane w urozmaiconym środowisku mają zazwyczaj dobrze rozwinięte osobowości w ich maksymalnych możliwych granicach i głębokościach. Psy przebywające za dużo w kojcu są w porównaniu z nimi płytkie, brak im ożywienia i ekspresji, która chcielibyśmy u psów widzieć.

Zatem socjalizacja i wychowanie szczeniaczka naprawdę się liczy nie dlatego, że mogą zmienić temperament, ale dlatego, że dobry przewodnik może zbudować na wrodzonych cechach, które pies już ma. Socjalizacja jest też częścią rozwoju osobowości. Odpowiednie wychowanie szczeniaka zrobi z silnego psa jeszcze lepszego, a słabego poprawi na tyle na ile jest to możliwe

2.2. Popędy

Instruktor posłuszeństwa, która zaczęł interesować się psami użytkowymi udała się oceniać szczeniaki z dobrze pracującej linii. Po obejrzeniu suczki i pieska - każdego z osobna, uznała, że suczka ma lepszy potencjał do Schutzhundu ponieważ ma właściwy popęd. Ja obejrzałam te dwa szczeniaki i nabrałam dokładnie przeciwnego przekonania. Mała suczka była słodkim szczeniakiem, bardzo zwracającym uwagę na ludzi, ale tylko średnio zainteresowanym gonieniem piłeczki. Była trochę bardziej zainteresowana łapaniem szmatki. Pies był za to maniakiem piłeczki i wszystkiego co się ruszało. Jeśli piłka znikała z horyzontu polował na nią bezwzględnie. Był wszędzie, wszystkim zainteresowany.

Instruktorka posłuszeństwa pomyliła energię suczki i jej ukierunkowanie na człowieka z popędami użytkowymi. Piesek z kolei wykazywał mnóstwo popędu łupu, podobnie jak pewności siebie w nowych sytuacjach. Wart był dokładniejszego przyjrzenia się jego potencjałowi do Schutzhundu. Okoliczna hodowczyni dumnie ogłaszała, że właśnie musiała zabrać z powrotem szczenię, ponieważ miało "zbyt silne popędy!". Co miała przez to na myśli? Szczeniak robił szkody w domu. Rozrywanie przedmiotów właścicieli przez szczenię interpretowała jako znak jego doskonałych popędów.

Weterynarz opisała swojego samca owczarka niemieckiego jako psa `z dobrymi popędami`. Czy to znaczy, że on lubi ganiać piłkę? No nie. Nie szczególnie. Miała na myśli to, że pies ma dużo energii. Jeszcze raz musimy się zastanowić czy ktokolwiek z nas mówi o tym samym. Wśród ludzi pracujących z psami użytkowymi usłyszysz mnóstwo rozmów o popędach. Ale czym one są? Jak wyglądają? Zbyt często termin ten stosuje się do psów, które mają wysoki poziom aktywności, ale ich aktywność jest rozproszona i nie skoncentrowana. Kiedy przyglądamy się psom użytkowym szukamy oczywiście wysokiego poziomu energii, ale także popędów, które mogą być ukierunkowane i skupione.

Popęd jest mechanizmem wewnętrznym, który popycha psa do akcji. Wszystkie psy mają pewne podstawowe popędy. Jedyna rzeczywista różnica między psami to kwestia skali. Pomyśl o każdym popędzie jako kontinuum. Jako prawdziwy entuzjasta owczarków niemieckich, popędy o których przede wszystkim pomyślisz to: hierarchii, łupu, obrony i stada. Pamiętaj, że każdy z nich związany jest z przetrwaniem zwierzęcia. Na przykład aby przetrwać na wolności pies musi mieć chęć i możliwość złapania i zabicia łupu. Popędy są często bardzo nierozumiane, zbyt często z tragicznym skutkiem.

___________________________________________________

<< poprzednia część ||| następna część >>

 

projekt wykonanie i administracja - Katarzyna Włodarczyk