MENU GŁÓWNE:
Jaki jest HOVAWART:
Chcę mieć HOVAWARTA:
Mam HOVAWARTA i co dalej?
Nasze psy:
Ot, fotka:
 

najbardziej psi ze wszystkich psów -  HOWAVART

 

<< powrót do działu SZKOLENIE <<

SZKOLENIE PT:

Kurs "Pies Towarzysz", potocznie zwany PT, to kurs podstawowego posłuszeństwa. Psiaki, które nie chodziły do psiego przedszkola poznają na nim takie komendy jak: siad, waruj, zostań, do mnie itp. Przewodnik uczy się na tym kursie rozumienia zachowań swojego psa i odpowiedniej komunikacji z nim, a pies uczy się nowych komend i wykonywania ich na polecenie przewodnika.

W szkoleniu tym bardzo ważne jest to, iż pies uczy się skupiać uwagę na przewodniku, ignorując inne bodźce. A jako iż większość psiaków chodzących na ten kurs jest bardzo młoda, jest to dla nich szczególnie trudne. Jednak cierpliwość i odpowiednie zachęcanie psa do skupienia na sobie uwagi (np. za pomocą smaczków lub zabawki) bardzo szybko przynoszą efekty.

Dobrze wyszkolony pies z zakresu PT nie będzie sprawiał właścicielowi problemów w życiu codziennym. Będzie chodził grzecznie przewodnikowi przy nodze, wracał na komendę (mimo iż w okolicy jest wiele atrakcyjniejszych rzeczy), siedział grzecznie przy nodze przewodnika czekając na zielone światło na przejściu dla pieszych.

     

 

Na egzaminie musimy wykonać 10 ćwiczeń. W ich skład wchodzi chodzenie z psem przy nodze (na smyczy i bez), pozostawianie siedzącego psa i przywołanie go, aportowanie przedmiotu własnego (może być to ulubiona zabawka), "siad" i "waruj" w marszu, bieganie na komendę i pozostawianie psa w pozycji siad i waruj. Ostatnim elementem jest sprawdzenie uzębienia psa. Do tej czynności powinien być przyzwyczajony każdy pies (może to być przydatne podczas wizyty u weterynarza, bądź na wystawie). Pies nie może być przy tej czynności agresywny.

Te ćwiczenia z reguły nie sprawiają psom większej trudności. Przy odrobinie dobrej woli przewodnika prawie każdy pies po 3-miesięcznym kursie zdaje egzamin bez większych problemów. Jednak ważne jest, aby po zakończonej już nauce w psiej szkole przypominać psu czego się wcześniej nauczył.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak szkolenie zacieśnia więzy między psem a przewodnikiem. Czas spędzony na placu szkoleniowym jest poświecony tylko psu, angażujemy się w to co robimy, karmimy psa z ręki, bawimy się z nim. To właśnie ten czas jest tak cenny i wpływa na nasze relacje, a nie czas kiedy pies na spacerze biega swobodnie pozbawiony uwagi właściciela.

autor tekstu: Monika Marczyszyn

<< powrót do działu SZKOLENIE <<

   

 

 

projekt wykonanie i administracja - Katarzyna Włodarczyk