MENU GŁÓWNE:
Jaki jest HOVAWART:
Chcę mieć HOVAWARTA:
Mam HOVAWARTA i co dalej?
Nasze psy:
Ot, fotka:
 

najbardziej psi ze wszystkich psów -  HOWAVART

 

FAQ

odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
na temat hovawartów:

 

   1. Jak hovawart traktuje dzieci?
   2. Czy hovawart nadaje się dla kogoś, kto nie miał nigdy wcześniej psa?
   3. Czy hovawart może mieszkać w bloku?
   4. Czy hovawart jest dobrym stróżem?
   5. Kto jest idealnym właścicielem dla hovawarta?
   6. Jak długo żyje hovawart?
   7. Czy hovawart może żyć z innym psem pod jednym dachem?
   8. Czy hovawarty nadają się do pracy w policji, jako psy tropiące czy ratownicze?
   9. Kiedy hovawart dojrzewa?
   10. Czy hovki od małego mogą mieszkać na dworze?
   11. Jak długie muszą być spacery z hovkiem?
   12. Od kiedy zacząć szkolenie hovka?
   13. Ile kosztuje hovawart?
   14. Co je hovawart?
   15. Jak często karmić hovawarta?
   16. Jak często trzeba kąpać hovawarta?
   17. Kiedy szczeniak nauczy się załatwiać na dworze?
   18. Czy hovawarty linieją?
   19. Ile powinien ważyć dorosły hovawart?
   20. Jak dbać o stawy małego hovawarta?
   21. Jak długo trwa kwarantanna?
   22. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suki?
   23. Dlaczego szczeniak po przybyciu do nowego domu nie chce jeść?
   24. Czy podawać szczeniakom preparaty witaminowe?
   25. Po czym poznać że pies jest chory?
   26. Jakie wymagania spełnia pies/suka przeznaczona do hodowli?


   
   


1. Jak hovawart traktuje dzieci?

Hovawarta można zdecydowanie nazwać psem rodzinnym, raczej nie ma problemów w relacjach hovawart - dziecko. Należy jednak pamiętać, że nie wolno zostawiać dzieci bez nadzoru z żadnym psem, bez względu na rasę. Małe dzieci i szczenięta mogą mieć problemy we wzajemnych kontaktach z powodu wielkiej żywiołowości zarówno szczeniaka jak i dziecka. Hovek to duży pies i w trakcie zabaw może przewracać dzieci. Bardzo ważne jest, aby dziecko od samego początku właściwie zachowywało się podczas zabaw z psem. Tego trzeba je koniecznie nauczyć.
   
2. Czy hovawart nadaje się dla kogoś, kto nie miał nigdy wcześniej psa?

Hovawarty to psy duże, o bardzo zdecydowanym i niezależnym charakterze. Dlatego lepiej jest, gdy hovek nie jest pierwszym psem w rodzinie, a jego właściciele wiedzą, jak należy obchodzić się z dużym psem. Niewątpliwie, jeśli ktoś po raz pierwszy w życiu chce mieć psa i zdecyduje się na hovawarta, to najlepiej byłoby najpierw poznać tą rasę poprzez kontakty z właścicielami hovków.

Generalnie, jeżeli ktoś wczesniej nie miał doświadczenia z dużymi psami, to lepiej, jeżeli na początek zostanie "panem" suczki - są one dużo łatwiejsze w wychowaniu.
    

powrót na górę >>

3. Czy hovawart może mieszkać w bloku?
Hovek potrzebuje dużo spaceru, a potem kładzie się w domu w swoim ulubionym miejscu i czeka ... aż będziemy chceli znowu z nim się pobawić. Jest wiele hovków mieszkających w blokach i są bardzo szczęśliwe. Ważniejsza jest miłość i czas, który się poświęca psu, niż 300 metrowy dom z olbrzymią działką.
   
4. Czy hovawart jest dobrym stróżem?

Hovek jest nie tylko dobrym ... ale wręcz doskonałym stróżem. Większość hovawartów nie oszczekuje "bez sensu" obcych za siatką. Psy te doskonale rozpoznają sytuację. Gdy ktoś przychodzi do nas z wizytą, to nasz pies powita gości tak samo chętnie jak my. Jeżeli jednak przychodzi ktoś "nieproszony", to może nie być dla niego wesoło.
   
5. Kto jest idealnym właścicielem dla hovawarta?

Na pewno nie każdy. Dla hovawarta najważniejsza jest miłość jego właściciela, dużo spaceru i jak najwięcej zabawy. Super byłoby, gdyby mógł pracować ze swoim panem uprawiając psie sporty, biegając przy rowerze, tropiąc, czy chodząc na dogoterapię. Trzeba też pamiętać wybierając tę rasę, że to duży pies o silnym charakterze i trzeba nauczyć się jak z nim postępować.
    

powrót na górę >>


6. Jak długo żyje hovawart?

Przeciętnie jak większość psów około 12 lat. Trzeba wiedzieć, że duże rasy żyją średnio krócej niż małe i poszczególne osobniki mogą żyć dużo dłużej lub krócej.
   
7. Czy hovawart może żyć z innym psem pod jednym dachem?

Hovawart ma bardzo silnie rozwinięty instynkt "posiadania zasobów" i z innym psem o tak samo silnym instynkcie może być bardzo trudno (szczególnie przy dwóch samcach). W przypadku współżycia z psami ras małych większość hovawartów "dogaduje" bezproblemowo, wręcz idealnie.
   
8. Czy hovawarty nadają się do pracy w policji, jako psy tropiące czy ratownicze?

Jak najbardziej, w wielu krajach (szczególnie w Niemczech) właśnie taką rolę pełnią.
   
9. Kiedy hovawart dojrzewa?

Jak większość ras dużych stosunkowo późno, suki około 2-3 lat, a samce nawet do 4 roku życia.
   
10. Czy hovki od małego mogą mieszkać na dworze?

Przez pierwszy rok mały hovciński powinien mieszkać z nami w domu i przebywać w naszym towarzystwie jak długo się da. To bardzo ważne dla jego socjalizacji i rozwoju. Potem można go przenieść "do budy", nawet będzie to wolał, nie będzie mu tak gorąco ... ale należy pamiętać, że to rodzinny pies i ZAWSZE powinien mieć nielimitowany dostep do nas.
    

powrót na górę >>


11. Jak długie muszą być spacery z hovkiem?

Minimum 1-1,5 godziny dziennie, może to być jeden długi spacer albo dwa krótsze. Spacer musi być dość intensywny ale dostosowany do wieku i możliwości psa. Nie wystarczy, że nasz pies spędzi czas na podwórku podczas naszego pobytu w pracy. Pies pozostający na posesji nie potrafi się sam sobą zająć i głównie spędza czas leżąc i obserwując, czasami obszczekując przechodzących ludzi. Psy spędzające całe dnie jedynie w ogrodzie mogą mieć z czasem ogromne problemy z poruszaniem się, ponieważ niećwiczone mięśnie wiotczeją.
   
12. Od kiedy zacząć szkolenie hovka?
Jak najwcześniej, najlepiej już drugiego dnia pobytu w nowym domu. Na początku uczymy psa sami w formie zabawy. Do psiego przedszkola powinno się iść w wieku 4-6 miesięcy, a potem zacząć szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Więcej informacji w dziale "Szkolenie".
   
13. Ile kosztuje hovawart?

Ceny hovawartów w Polsce są bardzo różne. W roku 2005 za rodowodowego szczeniaka płaciło się od 1200 do 2500 zł. Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że szczeniak nie może kosztować zbyt mało, ponieważ odchowanie szczeniaka nie jest tanie. Z zasady hodowca, jeśli ma problemy ze sprzedażą szczeniąt, obniża cenę ale nie chce tracić swojego zarobku. W związku z tym ta obniżka kosztów wiąże się z gorszymi warunkami odchowu szczeniąt - kiepska karma, brak szczepień itd.

Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga - cena szczeniaka w porównaniu z kosztami jego utrzymania jest naprawdę bardzo niska. Jeśli ktoś zastanawia się czy stać go na kupno szczeniaka za 2000 zł, to musi się zastanowić również czy będzie go stać na jego utrzymanie. Dobra karma, szkolenie, weterynarz, zabawki - to wszystko kosztuje - średnio ok 150 zł miesięcznie.

    

powrót na górę >>


14. Co je hovawart?
Najczęściej dieta hovka opiera się na dobrze zbilansowanej suchej karmie z wyższej półki (np.Eukanuba, ProPlan, Acana, Hills, Nutra, Royal Canin, Proformance, Biomil) uzupełnianej o gotowane warzywa, twaróg, kości (TYLKO) cielęce. Można również karmić psa dietą BARF - czyli samodzielnie przygotowanymi posiłkami składającymi się ze ściśle określonych składników.

Najważniejsze jest, żeby hovek był zawsze szczupły. Nie można go przekarmiać, gdyż odbywa się to kosztem jego zdrowia. Każdy smakołyk, każdą nagródkę trzeba odliczyć od normalnego posiłku.
   
15. Jak często karmić hovawarta?

Szczeniak powinien jeść cztery-pięć razy dziennie. Cały przydział dzienny karmy powinien być podzielony na tę ilość posiłków. Im pies starszy tym rzadziej może jeść. Dorosły pies powinien jeść dwa razy dziennie.
   
16. Jak często trzeba kąpać hovawarta?

Psa kąpiemy wtedy gdy jest brudny. Używamy do tego psich szamponów. Nie należy kąpać hovka za często, gdyż w ten sposób "zmywa się" jego naturalną warstwę ochronną. W okresie zimowym trzeba szczególnie uważać, żeby przy okazji nie przeziębić psa. Hovek ma naprawdę sierść "samoczyszczącą" i nie trzeba go często kąpać.

    

powrót na górę >>


17. Kiedy szczeniak nauczy się załatwiać na dworze?

Zdarzają się szczeniaki, które już w momencie odbioru potrafią się załatwiać na dworze. Głównie są to szczeniaki, które w hodowli dużo czasu spędzały na dworze. Najczęściej około 4 miesiąca życia szczeniak potrafi już sygnalizować potrzeby i załatwiać się na dworze. Nie należy jednak zapominać, że szczenię w wieku 8 tyg. nie będzie w stanie przespać nocy bez siusiania (nie zagęszcza jeszcze moczu) i trzeba go wyprowadzać nawet do 5 razy. Żeby nauczyć psa czystości, trzeba go wyprowadzać jak najczęściej, zanim nasika w domu, czyli po zabawie, przed i po jedzeniu, przed i zaraz po spaniu.
   
18. Czy hovawarty linieją?
Zdecydowanie tak. Jak przy każdej rasie długowłosej należy się przyzwyczaić, że sierść będzie wszędzie w domu i w samochodzie. Zaletą jej jest to, że łatwo ją odkurzyć w przeciwieństwie do sierści psów krótkowłosych. Warto kupić dywan, na którym włosy naszego milusińskiego nie będą tak bardzo widoczne ;-)
   
19. Ile powinien ważyć dorosły hovawart?
Przeciętne wagi młodych i dorosłych hovków sprawdzisz na stronie Klubu Hovawarta - w dziale "O RASIE", przeczytaj "ważne informacje".
    

powrót na górę >>


20. Jak dbać o stawy małego hovawarta?
Przede wszystkim nie należy szczeniaka przemęczać, musi mieć tyle ruchu na ile ma ochoty. W młodym wieku psiak nie powinien uprawiać intensywnie psich sportów, szczeniak nie powinien schodzić ze schodów i dużo skakać. Jak najdłużej się da znosimy szczeniaka ze schodów. Nie należy dodawać preparatów wapnia i fosforu bez wyraźnego powodu. Tak naprawdę można je jedynie dodać do diety w okresie wymiany zębów, lub po badaniach krwi określających poziom tych mikroelementów w surowicy.
   
21. Jak długo trwa kwarantanna?
Po drugim szczepieniu, czyli pierwszym w nowym domu, bezpiecznie będzie już po 2 tyg. Należy tak naprawdę jedynie wystrzegać się bezpańskich i chorych psów, oraz ich odchodów.
   
22. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suki?

Mniej więcej między 6 a 12 miesiącem życia, najczęściej do 18 miesiąca życia suki już mają ją za sobą..
   
23. Dlaczego szczeniak po przybyciu do nowego domu nie chce jeść?

Najczęsciej dlatego, że po prostu tęskni. Aby go zachęcić, przede wszystkim starajmy zastąpić mu mamę, a karmę można pomieszać, lub polać smakowicie pachnącymi rzeczami (np olejem z puszki z rybkami).
    

powrót na górę >>


24. Czy podawać szczeniakom preparaty witamionowe?
Karmy z wyższej półki są tak zbilansowane, aby nie było takiej konieczności. Można dodawać witaminę C, tran biotynę (preparat multiwitaminowy dla psów) - to nie powinno zaszkodzić.
   
25. Po czym poznać, że pies jest chory?

Najczęstsze objawy to: niechęć do jedzenia, zabawy, suchy i ciepły nos, biegunka, dziwne zachowanie czy po prostu popiskiwanie.
   
26. Jakie wymagania musi spełnić pies/suka aby mógł być przeznaczony do hodowli?

Suka:
  • jest zarejestrowana w Związku oraz wpisana do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR),
  • ukończyła 18 miesięcy,
  • uzyskała, po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny doskonałe lub bardzo dobre, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej.

Pies:

  • musi być zarejestrowany w Związku oraz wpisany do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR),
  • ukończył 18 miesięcy,
  • uzyskał, po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny doskonałe, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej.

W przypadku hovawartów dochodzą jeszcze dodatkowe wymogi hodowlane:

  • wynik badania na dysplazję A,B lub C
  • testy psychiczne

Warto jednak pójść dalej i zrobić badania nie wymagane w Polsce ale bardzo ważne: czyli badanie oczu i RTG stawów łokciowych, oraz specjalistyczne testy klubowe. Pomoże to zdecydowanie lepiej dobrać partnerów.

autorzy tekstu: Agnieszka i Radek Suchner

powrót na górę >>

     

 

 

 

projekt wykonanie i administracja - Katarzyna Włodarczyk